W czerwcu 2012 roku grupa gruzińskich artystów i projektantów odwiedziła Warszawę. Dwa miesiące później polscy twórcy pojechali z kontrwizytą do Tbilisi. Wspólnie weszli do opustoszałych hal produkcyjnych nieczynnych fabryk, by na moment przywrócić im życie. Ze znalezionych w magazynach elementów seryjnej produkcji i porzuconych odpadów, stworzyli unikatowe obiekty. Funkcja i rodzaj przedmiotów nie były przypadkowe – powstały one zgodnie z potrzebami ostatnich pracowników Zakładów Samochodowych w Warszawie i Przetwórni Papieru w Tbilisi, by ostatecznie znaleźć się w ich domach. Nie był to jednak podarunek, tylko WYMIANA. Wymieniając zakładamy, że za coś co dajemy otrzymamy coś w zamian i że ta transakcja przyniesie korzyści obu stronom. Wystawa i katalog ujawniają bilans tej WYMIANY.

Podczas spotkań z pracownikami fabryk konfrontowano różne sposoby patrzenia na przedmiot, produkcję, projektowanie. Warsztaty umożliwiły zetknięcie się tego co przemysłowe i seryjne z tym co manualne i indywidualne. Artyści sięgając po części produkcyjne ujawnili potencjał, który drzemie w każdej rzeczy: śrubce, lusterku, samochodowej szybie czy wstędze papieru.

Tytułowa WYMIANA odnosi się również do dwóch kultur, czerpie ze współczesnego folkloru, który przejawia się w codziennych rytuałach, w kulturze pracy, sposobie podejmowania gości, stylach urządzania mieszkań. Wpasowywanie tworzonych przedmiotów w konkretne, zamieszkane wnętrza mieszkań w Warszawie i Tbilisi stanowiło dla twórców nie lada wyzwanie koncepcyjne, estetyczne i kulturowe.

WYMIANA to także wzajemne oddziaływanie różnych sposobów twórczego myślenia - ludzi z dwóch odległych krajów, artystów i projektantów o różnych doświadczeniach społecznych i historycznych, ale także indywidualnych. W efekcie WYMIANY wszystkie aspekty przenikają się, czerpią od siebie nawzajem i uzupełniają się.

Wystawa „WYMIANA 2012. Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku" dokumentuje warsztaty oraz powstałe prace w mieszkaniach osób dla których zostały zaprojektowane.
Autorem zdjęć i filmów jest Paweł Heppner.
Kuratorkami wystawy – Edyta Ołdak i Ewa Solarz.

Paweł Heppner – specjalista ds. współczesnych mediów, stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, autor zdjęć i muzyki na polu niezależnego kina, webdeveloper - projektant portali internetowych, autor kursów i szkoleń.

 

Edyta Ołdak - pomysłodawczyni projektu, kurator. Absolwentka ASP w Warszawie, założycielka Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie". Przybliża miasto mieszkańcom poprzez realizowane z nimi projekty, tropi oddolne, "partyzanckie" ingerencje w tkankę miejską. Miłośniczka tymczasowej architektury i "tymczasowości" jako takiej. Autorka publikacji, stypendystka Ministra Kultury.

 

Ewa Solarz - koordynator projektu, kurator. Skończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka, prowadzi internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl, wcześniej przez 10 lat pracowała w magazynie „Dom&Wnętrze”. Autorka książki dla dzieci D.E.S.I.G.N. Współpracuje z Łódź Design Festiwal, z Zamkiem Cieszyn, z warszawska Zachętą? organizuje i prowadzi warsztaty dla dzieci promujące i oswajające dzieci z wzornictwem przemysłowym. W 2011 roku była kuratorem wystawy „Must Have” podczs Łódź Design Festiwal, wystawy pokazującej najważniejsze najnowsze projekty polskich projektantów wdrożone do produkcji.

 

Projekt powstał także w ścisłej współpracy z Panią Jurek oraz Pauliną Pankiewicz, które wspólnie z organizatorami i kuratorami czuwały nad każdym najdrobniejszym elementem projektu, za co organizatorzy są dozgonnie wdzięczni.

Wernisaż wystawy w CSW Zamek Ujazdowski, 20.09.2012 o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 07.10.2012